Zakázané či povolené míčky a hole - nová Pravidla

Počínaje 1. lednem 2008 vstoupí do užívání nová upravená Pravidla golfu, již v 31. vydání. Některé změny jsme již avizovali před nějakým časem. Důležitou, přesto opomíjenou součástí Pravidel golfu, jsou také jako doposud, dva dodatky, anglicky nazvané příznačně Apendixy.

Dodatek č.II se týká golfových holí, Dodatek č. III pak golfových míčků.

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že nejsou potřeba, že vše je prakticky stejné, přiložené seznamy vás ubezpečí, že golfový průmysl doslova chrlí takové množství výrobků, že je potřeba tomuto trendu dát určitá pravidla.

Jedním z počinů omezujících výrobce, byl objem hlavy driveru. I když by se mohlo zdát, že je to nedůležité, vznikl velký problém. A jako při každém řešení musela nastoupit rozumnější a tudíž i efektivnější cesta.

Ano, všichni rádi odpálíme míček co nejdále. Kdo by nechtěl být alespoň o pár metrů dál než jeho soupeř. Mělo to ale jeden háček. Dlouhé odpaly hrozily tím, že při určité míře přehnanosti se z jamek s parem 5 stanou čtyřparovky, z jamek s parem čtyři jamky na tři údery. No a při velice bujné fantazii z jamek s parem tři vzniknou v podstatě greeny.

Dlouhé drivy hrozily „zkrácením“ všech hřišť a prodloužit jednotlivé jamky jednak už mnohdy a mnohde nešlo (nebylo kam), notabene na všech hřištích, a za druhé, kde by byla hranice s příchodem dalších nových technologií a materiálů.

Jediným správný rozhodnutím bylo omezit hlavy hole co do velikosti i materiálů. A na hřištích zachovat status quo.

Celý tento úvod má jediný cíl

Podívejte se do svých bagů a zkontrolujte si, zda hrajete holemi a míčky, které nejsou tzv. "na tapetě". Nepátrejte po důvodech, to chce ucelené studium a nemá to cenu, protože chceme hrát golf.

Ale díky boomu prodejen i zboží v nich by se mohlo stát, že si zakoupíte něco, co nelze používat. Pochopitelně tyto výrobky jsou levnější, ale abyste nebyli překvapeni. Když na odpališti první jamky startér mrkne do vašeho bagu a sdělí vám, že s tou a tou holí nesmíte hrát, ten a ten míček není schválen ke hře (stejně jako se nesmí používat na hřišti míčky z cvičné plochy, tzv. driving balls), co pak?

Proto přebíráme od R&A of St. Andrews, což je spolu s USGA nejvyšší orgán kompetentní k Pravidlům golfu, seznamy „NEPOVOLENÝCH HOLÍ A POVOLENÝCH MÍČKŮ“.

Jinak vám samozřejmě přejeme pěknou hru – ale v duchu Pravidel golfu - včetně těch Apendixů.