Jak získám handicap

JAK SE STÁT GOLFISTOU

Je mnoho způsobů, jak se dostat ke golfu. Ať už je to zaujaté vyprávění kamaráda, který této hře již propadl, nebo díky shlédnutí golfového turnaje v televizi, je to jedno. Obvykle zvítězí zvědavost a ta vás přivede na golfové hřiště a vy poprvé držíte golfovou hůl v ruce a snažíte se odpálit malý bílý míček do dáli. Říká se, že devět lidí z deseti je zaujato letícím míčkem tak, že u golfu už zůstane.

Následuje pro většinu lidí mnohdy strastiplná cesta k bodu, kdy se poprvé vypraví na hřiště. Tomu předchází více či méně hodin nacvičování různých odpalů a úderů všemi holemi. Samozřejmě je to i uvědomění si vlastního těla a jeho možností. A v neposlední řadě pak získávání psychické stability, která vám mnohdy pomůže zapomenout na slabé chvilky a špatné údery, aby naopak nesmazatelně vryla do paměti těch několik povedených ran. To je tou nejlepší potravou pro duši golfisty.

Jakmile dosáhnete určité schopnosti odpalovat míček vpřed a přibližně zamyšleným směrem, zatoužíte po poměření svých schopností s dalšími hráči. Mnohdy si neuvědomíte, že na cvičné louce, kde jste začínali pomalu oslňovat (především sebe sama) údery jedním jako druhým, to vždy někam dopadne. Ano, ale to ještě není golf. V okamžiku, kdy vstoupíte na první odpaliště neboli "teeing ground", neotevře se před vámi doširoka otevřená náruč "driving range", ale podstatně užší dráha první jamky. Ale vaše sebevědomí je tak obrovské, že si tohoto zdánlivě nepatrného rozdílu ani nevšimnete. Je to jen do okamžiku, kdy váš míček zmizí v dáli kdesi v roští, lese, vodě, písku či dokonce mimo hřiště. To je golf a vy jste se právě stali golfisty. Zarputilostí sobě vlastní se vydáte za malým kulatým nesmyslem a do míst, kde stojí tyčka s praporkem zapíchnutá do jamky, dojdete poprvé po mnoha a mnoha více či méně nepovedených úderech. A tak to pokračuje po celém hřišti. Ale už hrajete golf. A samozřejmě se ve vás začne probouzet soutěživost, hnací motor každé hry, která vás přivede znovu a znovu i po všech nezdarech zpět na hřiště, abyste sami sobě dokázali, a hlavně celému světu, že to zvládnete.

Můžete se přihlásit do turnaje a přinést první registrovaný výsledek, který bude základním kamenem pyramidy úspěchů a nezdarů, ale už bude pevně usazen v análech vašeho golfování. Ovšem lepší je v tom okamžiku hrát s přáteli, kteří už něco v golfu zažili a dovedou poradit. Můžete od nich cokoliv při hře okoukat a tím se zlepšovat. Je dobré si také vybrat trenéra, ale dobrého, a dbát jeho pokynů, díky kterým se vaše hra bude zlepšovat k vaší spokojenosti.

A tak to bude pokračovat dál a dál, léta budou plynout a váš golfový život bude směsicí povětšinou příjemných chvil trávených s golfem. Takže ? pěknou hru.

Autor: Ota Doležal, redaktor serveru