Časté dotazy

Všechny anglické výrazy psané "tučně v uvozovkách" najdete v našem slovníku. Další pak v knize "Otův golfník poučný", kde jich najdete mnohem a mnohem víc, přes 4.200 s obsáhlejším vysvětlením, a který si u nás můžete přímo elektronicky objednat.

Q: Kde mohu začít s golfem?

A: Kdekoliv, ať už venku na hřišti nebo v golfové hale zvané "indoor". Ale je rozumné zjistit si, kam to máte nejblíže z domova. Chcete-li hrát, není nutné v budoucnu trávit spoustu času cestami na hřiště.

Q: Co potřebuji jako začátečník?

A: Zhola nic. Stačí sportovní oblečení a sportovní obuv s nepříliš vzorovanou podrážkou. Mezi sportovní oblečení ale nepočítejte džíny ani tepláky, např. s lampasy. V každém případě si vezměte tričko s límečkem, pro pány jsou povinná trička s rukávky, dámy mohou mít trička bez rukávků. Ostatní vybavení, tedy cvičnou hůl a míčky, si můžete za poplatek půjčit v recepci na hřišti. A hlavně potřebujete chuť to zkusit.

Q: Všude slyším, jak je golf drahý. Je to pravda?

A: Není. A hlavně záleží na tom, jak se na to díváte a co započítáváte do ceny. Úplný začátečník se musí pouze dopravit na hřiště, mít sportovní oblečení a za poplatek obvykle 50 Kč si půjčit hůl a za dalších cca 50 Kč si pronajmout míčky, které se pak na cvičné louce snaží odpalovat. To je základ. Je ovšem dobré si objednat lekci u trenéra nebo cvičitele, jinak si zafixujete spoustu chyb. A hlavně vám musí někdo říci, co a jak máte dělat, aby míčky létaly vzduchem a ne se kutálely po zemi. Cena tréninku se pohybuje kolem 500 Kč za hodinu. Když vás to chytne, tak se domluvíte na dalších hodinách trénování a nejen zlepšujete své odpaly, ale získáváte i informace o pravidlech a hře. V tom okamžiku už začnete uvažovat o nákupu vybavení, tzn. v prvopočátku hole a "bag". Můžete si je koupit v bazaru nebo nové v "pro shops". Je to jedno. Obejděte několik prodejců a porovnávejte ceny. Až se rozhodnete a zakoupíte si svoje "nádobíčko", jsou to ty nejlepší hole, jaké můžete mít a chovejte se k nim tak. A rada na závěr z myšlenek golfového génia Thomase Mulligana - Nikdy se neptej profesionála, když potřebuješ novou sadu holí.

Q: Slyšel jsem, že golf je pro starší lidi?

A: Také. Ale začít hrát golf můžete v každém věku. Příkladem je např. současný nejlepší golfista světa Američan Tiger Woods, kterého přivedl jeho otec Earl ke golfu již ve třech letech. U nás můžete také vidět malé děti na golfu. Je to jen na vás, kdy začnete. A věřte nebo ne, když vás to chytne, což je velmi pravděpodobné, máte o zábavu postaráno až do smrti.

Q: Co je na golfu tak zvláštní, že ho hraje tolik lidí?

A: Zajímavá otázka, donutila mne přemýšlet, jak to napsat co nejstručněji. Je to kombinace mnoha faktorů. Díváte-li se na golf, máte pocit, že na tom nic není, že je to jednoduché. Ale jen do okamžiku, než si to zkusíte. Dalším rozhodujícím momentem je vidět míček, jak letí díky tomu, že jste ho trefili holí a odpálili ho. V neposlední řadě také to, že se nikdo nikdy pořádně golf nenaučí (a to se týká všech lidí), pořád máte co zlepšovat, každé hřiště je jiné, samotné hřiště se mění i během dne, potkáte spoustu stejně posedlých a zapálených lidí, jste v přírodě na čerstvém vzduchu, hřiště jsou takřka všude už i u nás, hrají ho staří i mladí, atd. atd. atd. Jak vidíte, je to souhrn mnoha a mnoha důvodů, co přivádí lidi ke golfu.

Q: Proč mají některé kluby drahé poplatky a jiné jsou levnější?

A: Je to jako s auty nebo restauracemi. Někdo potřebuje k životu extra žihadlo na kolech a jídlo na zlatých talířích, jinému stačí nenápadné auto a obyčejný talíř. Rozdíl je v exkluzivitě, protože jinak jsou to obě plnohodnotná auta a budou vám sloužit stejně, zrovna tak jako do sebe nenacpete více jídla servírovaného na zlatě. A tak je to i s golfovými hřišti. Chcete-li hrát golf, zahrajete si stejně dobře na hřišti kdesi v zapadlé vísce jako na renomovaném hřišti. Je to o úrovni, kvalitě poskytovaných služeb, prestiži atd. Je na vás, co si vyberete.

Q: Je lepší hrát turnaje nebo chodit s kamarády?

A: Mne osobně dnes již hrát turnaje moc nebaví. Ale dříve jsem se jich často účastnil. Raději hraji s kamarády. Je to otázka času a vaší mentality. Mohu si tak vybrat, s kým budu hrát a je při tom větší legrace. Jde sice také o výsledek, ale důležitá je pohoda. A díky tomu, že si lze už i u nás stejně jako v golfově vyspělých zemích zaregistrovat i z této hry výsledek, pak je to určitě příjemnější, jde-li vám o "handicap". Dohodnete si "tee time" a jdete na to tehdy, kdy se vám to hodí. A když o něco hrajete, myslím si, že je to nejlepší škola golfových pravidel.

Q: Je Mulligan skutečnou postavou?

A: Thomas Mulligan se narodil jako čtvrtý hrabě z Murphy, tedy středotřídní aristokrat, dne 1. května 1793. Tento vášnivý golfista a dá se říci Einstein, Newton a Michallangelo golfu, je nejznámější golfovou postavou na světě. Vynalezl, a proto je po něm pojmenován, úder, který se používá na prvních jamkách všech golfových hřišť na světě. Sice mnozí nepřejícníci pro tuto ránu používají jiné výrazy, jako např. "breakfast ball" nebo "sunday ball", ale správný název je "mulligan". Je to druhý "beztrestný" úder z prvního odpaliště poté, co první úder nedopadl podle golfistových představ. Thomas Mulligan přišel právě s převratnou myšlenkou, že ten první odpal se nepočítá. Henry Mulligan zemřel 1.dubna 1879. Řekneme-li to golfovou terminologií, žil krásných 86, tedy 14 nad par. O tomto neobyčejném člověku a jeho jasnozřivých myšlenkách a postřezích, který se nesmazatelně zapsal do golfové historie jako maják se svým neblednoucím světlem na mořském útesu v bouři, sepsal útlou knížečku americký golfista, spisovatel, novinář a velký humorista Henry Beard pod názvem "Mulligan's Laws" (1993), která vyšla u nás jako "Mulliganovy zákony" v roce 2000. Pro zajímavost uvádím ještě význam slova "mulligan", což znamená "guláš, co týden dal".

Q: Prý je slovo GOLF zkratkou?

A: Není, i když o jeho původu se stále vedou spory. Ale vtipálkové z řad golfistů našli pro čtyři písmena dvě vysvětlení. Jedno vychází z toho, že někteří hráči nechtějí hrát s dámami. Z různých důvodů, např. se bojí, že by je mohla dáma v přímém souboji porazit. A tak se tvrdí, že "G.O.L.F." jsou vlastně čtyři slova - "Gentlemen Only Ladies Forbidden" neboli "Pánové pouze, dámy zakázány". V některých končinách je slovo "gentlemen" nahrazováno "guys" (chlapi). Což možná platilo ve staré dobré Anglii před mnoha a mnoha staletími. Ale existuje ještě další čtyř slovné vysvětlení - "Global Oscilation at Low Frequency" a to se dá přeložit jako "Celkové kývání v pomalém rytmu". Tak si vyberte.

Q: Musí mít každý hráč své hole?

A: Ano, i když dle Pravidel golfu existuje výjimka při některých soutěžích, kdy hráč a jeho "partner" tvoří jednu stranu neboli jedno družstvo.

Q: Proč jsou na míčku důlky?

A: Odpověď lze najít v aerodynamice. Důlkům se říká "dimples" a jsou tam proto, že zlepšují obtékání vzduchu kolem míčku během letu. Přišlo se na to vlastně náhodou, když se hrálo ještě "péřákem" neboli "featherie", což byl kožený míček vycpaný peřím. Když tyto míčky byly na povrchu poškozené od úderů, měly lepší letové vlastnosti než nové a hladké. A když se našla "gutta percha", díky které došlo k průmyslové výrobě míčků, začalo se s tím pomalu experimentovat.

Q: Které hřiště je u nás nejstarší?

A: Nejstarším na našem území je hřiště v Mariánských Lázních, které je stále na stejném místě od roku 1905. Ale místem, kde bylo první hřiště u nás, jsou Karlovy Vary. V tamním Gejzír parku bylo otevřeno devíti jamkové hřiště již v roce 1904. Dnešní karlovarské hřiště se nachází jinde, vedle silnice od Prahy v Olšových Vratech.

Q: Jaká je historie golfu v Česku?

A: Bohatá, to mi věřte. Začíná, alespoň dle dostupných pramenů, již na konci 19.století, a to nebylo ještě ani Česko, ani Československo, ale Rakousko - Uhersko. Naštěstí pro nás i budoucí generace se našel člověk, který informace o celém období shromáždil, sepsal a kniha byla vydána. Pan Prokop Sedlák napsal knížku s názvem "Historie golfu v českých zemích a na Slovensku". Za to mu patří neskonalý dík a vděčnost, protože bez znalosti vlastní historie nelze jít dál. Kniha je to nádherná a stojí za to ji mít doma.

Q: Jsou pravidla golfu na celém světě stejná?

A: Ano. Je to stejně velká knížečka a vypadá také stejně, jako ta, kterou znáte. Pouze je napsána místním jazykem. Ale obsah je totožný.

Q: Jaké hole si mám koupit?

A: Golfové, abych byl trochu vtipný. Neexistuje na světě vzorec, do kterého by se daly vložit veličiny vyjadřující váš věk, výšku, hmotnost, ohebnost, psychickou odolnost, emoce, množství tuku na vašem těle, pohybové schopnosti, IQ, EQ, objem hrudníku, velikost nohou nebo rukou, kloubovou funkčnost, pružnost páteře, kvalitu zraku, pevnost nervů atd. atd. atd. Z výčtu vidíte, že je opravdu dost složité si správně vybrat. Při troše štěstí lze. Ale mějte na paměti, že výrobci nás průběžně zásobují novými a novými typy holí. Samozřejmě, přece nezavřou továrny a dílny. Navíc se objevují nové technologické postupy a materiály. Takže se dá říct, že si stejně koupíte již zastaralý typ, byť je to právě teď novinka. Proto mám jednoduchou radu. Z otázky vyplývá, že nejste golfistou zase tak dlouho a nemáte ještě přehled, který lze získat postupně. Proto vám poradím takto ? běžte do některého obchodu, řekněte, jak dlouho hrajete golf, a nechte si předvést nějaké sady holí. A pak si vyberte hole, které se vám líbí. Nic víc, nic míň. Proč? Protože hrát špatně a ještě při tom koukat na hole, které se vám nelíbí, je traumatizující. Stejně si časem koupíte další, ale to už bude mít víc informací a podle toho se rozhodnete sami. Zdá se vám odpověď nekompetentní? Proč, na základě čeho jste se rozhodli koupit auto, nábytek, oblečení nebo si vybrat manželku? Na prvním místě jsou vždy pocity.

Q: Co znamená v golfu slovo "handicap"?

A: Tak to je na delší povídání. Ale zkráceně a zjednodušeně řečeno rozeznáváme hlavně "handicap" hráče, vyjadřující jeho herní dovednost, o kolik úderů nad nebo pod "par" dokáže zahrát hřiště. A také slovem "handicap", resp. jeho zkratkou "HCP", je někdy vyjádřena obtížnost jednotlivých jamek na hřišti.

Q: Proč nosí golfisté rukavici jen na jedné ruce?

A: Nenosí ji všichni, občas vidíte hráče, který hraje bez rukavice. Ale s rukavicí je to pohodlnější a ohleduplnější vůči vaší pokožce, obzvláště v teplém počasí. Přece jen během celého kola, tedy osmnácti jamek je dlaň ruky, ve které držíte hůl na konci násady více namáhána a tudíž se potí. Pak vám "grip" klouže v ruce a na puchýře je zaděláno. Ale je to opravdu individuální, chce to vyzkoušet, co vám bude vyhovovat. Pak je "putting", neboli hra na jamkovišti zvaném "green", kdy si naopak golfisté většinou sundávají rukavici, aby měli lepší cit pro úder. Ale opět - je to individuální.

Q: Kamarád má o hodně lepší "handicap". Kolik úderů mi má dát k dobru?

A: Záleží na dohodě, ale je-li váš kamarád dobrým hráčem, měl by vám dát plný rozdíl, protože by to pro něj bylo výzvou, aby dokázal s vámi hrát tzv. "square" neboli "shodně". A vás by nefrustroval porážkou na jamkách již po dvou ranách. Ale protože každý trpíme nějakým stupněm ješitnosti a obavy z porážky a posměchu, můžete "handicap" rozdíl upravit na 3/8, 5/8 nebo 7/8, aby váš lepší kamarád měl šanci zvítězit.

Q: O co můžeme hrát mezi sebou při přátelské hře, abychom neztratili amatérský statut?

A: O cokoliv. Třeba o půl zeměkoule, když chcete. V golfu je to uděláno chytře. Při turnajích nemůžete obdržet peněžité výhry, i když jsou vypsány a vaše umístění ve výsledcích tomu odpovídá. To je jen pro profesionály. Ale mezi sebou se můžete dohodnout jakkoliv a nic se neděje. Je to jen na vás, kapacitě vaší peněženky a odolnosti nervové vaší soustavy. Jen si předem dobře rozmyslete, jaké máte šance.

Q: Jak je to s anglickými golfovými výrazy a češtinou?

A: Za tuto otázku jsem opravdu vděčný, i když v odpovědi vyjádřím pouze a jen svůj osobní názor, za kterým si ale stojím, přestože nejsem ani jazykozpytec, ani jazykový odborník. Blbě. Já se vždy snažím při psaní textu u nepřeložených nebo nepočeštělých slov napsat cizí slovo tak, jak se píše, tedy aby to bylo prvopádně. Protože vidím-li česky vyskloňované např. anglické slovo, tak se o mne pokoušejí mdloby a zvedá se mi žaludek z toho dvojnásobného prznění. Příklady z golfu ? na greenu, po drivu, puttoval, chipování atd., těch příkladů je díky tomu, že golf přišel z britských ostrovů a v tom kalupu, jakým se rozvíjí u nás, se to nedá vše vymyslet a přeložit. Navíc díky počítačům a internetu stále více populace používá běžně anglický jazyk. Druhou možností je přepisovat anglické výrazy foneticky, což dělají např. Jihoslované a Rusové. Ale na to si musíme zvyknout, protože vidět třeba NJŮ JORK je přiznám strašné. Osobně je mi to ale pořád milejší než tvrdošíjně trvat na anglickém psaní s českou koncovkou (viz moje knihy). Jenže - příklad ze současnosti. Česko je de facto mrňavá zemička v jednom dolíku na zeměkouli a Češi přepisují "green" jako GRÝN, Moraváci naopak jako GRÍN. Tak co chcete. A ještě jedna připomínka - nikde nedokážete, ani kdybyste si hubu ukroutili, říci měkké "I" v češtině, pouze po "D", "T" a "N" a jen díky tomu, že tyto tři souhlásky změkčíte háčkem, tedy na "Ď", "Ť" a "Ň". Ale doopravdy jsem ještě nikoho na golfu neslyšel říci, jaký má "HANDICAP", ani "HENDIKEP", ale vždy a jen oznamuje svůj "hendykep".

Q: Je golf nebezpečný sport?

A: Odpověď není jednoduchá, protože se na golf lze dívat z mnoha úhlů. Tak za prvé je nebezpečný v tom, že vás většinou zcela pohltí. U některých jedinců to vede až k rozvodu s milovanou polovičkou, která nezačala holdovat odpalování míčků. Za druhé je nebezpečný v tom, že budete mít stále plný zavazadlový prostor auta, protože v něm budou vaše hole. Takže se tam nevejdou zavazadla tchyně či jiné krámy, potřebné převézt z místa A do místa B. A za třetí je nebezpečný v tom, že zásah kulatým předmětem o váze zhruba 4,5 dkg rychlostí přes 100 km/hod nelze bez následků mnohdy ani přežít. V případě nutnosti, kdy míček letí směrem k dalším hráčům, je třeba rázně volat "FORE!", což je mezinárodně známý výkřik na golfu, upozorňující na nebezpečí zásahu míčkem.

Q: Kde lze hrát v Česku golf?

A: V současné době je v České republice 70 golfových hřišť. Je zde 23 hřišť, která mají 18 nebo více jamek, další jsou devíti jamková. Pro lepší informaci si prohlédněte naší webovou stránku, kde najdete všechny potřebné informace, a kde jsou hřiště rozdělena podle jednotlivých krajů.

Q: Jak si lze zajistit "startovní čas" na hřištích v Česku?

A: Na naší webové stránce jsou u každého hřiště mimo mnoha dalších informací uvedena jak telefonní nebo faxová čísla, tak i e-mail adresy, přes které si můžete zajistit "startovní čas" neboli "tee time"

Q: Jaký musím mít maximální "handicap" pro hru na českých hřištích?

A: V České republice je dle propozic České Golfové Federace amatérský "handicap" v rozmezí od 4 do 54. Takže nebudete mít problém si zahrát. To platí pro drtivou většinu hřišť, protože hřišť typu "public" neboli veřejných je v Česku minimálně.

Q: Jak dlouhá je golfová sezóna v Česku?

A: Vzhledem k poleze Česka je pro hru otevřena většina hřišť od dubna do října, ale samozřejmě záleží na počasí. Na některých hřištích na jihu země se hraje po celý rok. Ovšem nejlepší podmínky pro hru jsou v červenci a srpnu.

Q: Jaké typy hřišť jsou v České republice?

A: Většina hřišť je typu "parkland", tedy se rozprostírá mezi vzrostlou zelení. Klasické hřiště typu "links" Česko nemá vzhledem k tomu, že se nenachází u moře. Ale některá nová hřiště "links" připomínají, jsou rovinatá a bez vzrostlých stromů

Q: Kdy bylo otevřeno první golfové hřiště?

A: Stalo se tak v roce 1904, kdy bylo v Karlových Varech otevřeno golfové hřiště v Gejzír parku, ale to se do dnešních dnů nedochovalo. Takže nejstarším je hřiště v Mariánských Lázních, které v roce 1905 otevíral anglický král Edward VII. Při stém výročí golfového klubu na tomto hřišti mu britská královna Alžběta II. udělila titul "královský", takže od té doby se klub nazývá "Royal Golf Club of Marianske Lazne". Navíc Čechy patří k zakladatelům "European Golf Association".

Q: Lze si pronajmout na českých golfových hřištích i hole?

A: Ano, na našem webu najdete mezi informacemi o jednotlivých hřištích i informace o pronájmech golfového vybavení.

Q: Jak jsou otevřena česká golfová hřiště?

A: Většina hřišť je otevřena během sezóny denně od 8:00 do 20:00 hod. Informace naleznete na našem webu u jednotlivých hřišť.

Q: Je v Česku golfové muzeum?

A: Ne, bohužel zatím není. Ale jistě bude časem vybudováno, protože historie golfu v naší zemi je dlouhá a zajímavá.

Q: Jak jsou drahá green fee v Česku?

A: Oproti Evropě je to relativně levné. Můžete hrát celý den na devíti jamkovém hřišti za 250 CZK a také můžete hrát na prestižním hřišti za 3000 CZK.

Q: Jak jsou vybavena česká golfová hřiště?

A: Mimo samotné hřiště, ať už osmnácti nebo devíti jamkové, má každé hřiště "driving range" a také "putting green", pak je zde klubovna a recepce, kde je umístěn i malý "pro shop". Samozřejmostí je i "19th hole". V každém větším městě naleznete také golfový "pro shop". Mimo to jsou v České republice rozšířeny vzhledem k celoročnímu počasí golfové haly neboli "indoors".

Autor: Ota Doležal, redaktor serveru